Dobrá zpráva pro drobné živnostníky: Pomoc rodiny není přestupkem

Praha - Pomoc rodičů a dětí v rodinné firmě už není prací načerno. Ke změně pohledu úřadů pomohl případ z Přepych na Hradecku, na který loni upozornila Česká televize. Iva Kadlecová měla zaplatit pokutu čtvrt milionu korun za to, že obchod na chvíli svěřila synovi. Inspektorát práce ale teď řízení definitivně zastavil. „Jsme vázáni nálezem Ústavního soudu a na základě toho jsme nakonec řízení zastavili. Dotyčná nebude platit žádnou sankci,“ uvedl ředitel Inspektorátu práce v Hradci Králové Jaroslav Nečas.
Video Dobrá zpráva pro drobné živnostníky: Pomoc rodiny není přestupkem
video

Dobrá zpráva pro drobné živnostníky: Pomoc rodiny není přestupkem

Zrušení spodní hranice pokuty za práci načerno dosáhli u Ústavního soudu soudci Hradeckého krajského a pražského městského soudu. „Pokuta nemůže být likvidační, musí brát ohled na osobní a majetkové poměry delikventa,“ domnívá se soudce hradeckého krajského soudu Pavel Kumprecht.

Paní Kadlecová obchod přesto raději zavřela, než aby riskovala další kontroly. I když pohled úřadů na rodinné firmy se i kvůli jejímu případu podstatně změnil. „Pokud nezaměstnávají nikoho cizího, zaměstnávají jen rodinné příslušníky, tak tuto záležitost neřešíme. Není to přestupek,“ potvrdil Nečas. Inspektorát práce potrestal před třemi lety půlmiliónovou pokutou také provozovatele vleku v Bartošovicích v Orlických horách, kterému pomohli rodiče. I jemu nakonec trest zrušil.

Paní Iva Kadlecová z Přepych na Hradecku měla donedávna koloniál, kde nabízela domácí potřeby nebo textil. Jednoho dne požádala svého syna, aby za ni na chvíli zaskočil, protože potřebovala na půl hodiny odběhnout vařit oběd do domku vzdáleného zhruba 30 metrů. Do obchodu nicméně dorazili kontroloři Inspektorátu práce a upozornili, že syn nemá platnou pracovní smlouvu. Za „falešného zaměstnance“ následovala pokuta 250 tisíc korun – pro obchod, který často utrží za den třeba jen pár desítek korun.