České Budějovice hledají zájemce o využití Velké solnice

České Budějovice - České Budějovice hledají zájemce o využití památkově chráněné Velké solnice, kterou městu nabídli vlastníci ke koupi za 21 milionů korun. Tato suma ale radnici připadá velmi vysoká. Proto si nejdřív chce formou výběrového řízení zmapovat, zda se vůbec najde někdo, kdo by byl schopen tento objekt pro město provozovat, a jaké by byly náklady na opravu i provoz. Novinářům to dnes řekl primátor Juraj Thoma.

„Byli bychom rádi, aby nám vyhlášená soutěž na zpracování projektu odpověděla na dvě otázky. Za prvé, co by mohlo být do budoucna v tomto objektu instalováno, a za druhé, za jakých provozních podmínek,“ uvedl Thoma.

Velká solnice ze 16. století je jednou z dominant Piaristického náměstí a patřila do systému městského opevnění. Už řadu let je pro veřejnost nepřístupná, její současní vlastníci nebydlí v Českých Budějovicích. Majitelům byl objekt vrácen roku 1992 a o sedm let později ho poprvé nabídli městu k odkoupení za deset milionů korun. Tehdejšímu vedení města se ale zdála tato částka nadsazená.

Velká solnice je dobře zachovaná, má unikátní pozdně gotický sedlový krov. Nedávný vítr ale odnesl kus střechy, která je nyní jen provizorně zabezpečená a město má obavy, aby se stav objektu nezhoršil.

Památkáři stanovili pro její využití přísné podmínky, takže tam nelze udělat restauraci, bar ani hotel. Je využitelná například jako výstavní síň, nikoli jako klasický komerční prostor, dodal primátor. Vedlejší Malou solnici město vlastní a je tam motocyklové muzeum.

Radní budou ve výběrovém řízení posuzovat podnikatelský záměr, zkušenosti s provozováním podobného památkového objektu, náklady na rekonstrukci i provoz. Způsob financování by měl vyhovět podmínkám některého z operačních programů Evropské unie. Zájemci mohou své nabídky předložit do 22. února, budovu si po dohodě s vlastníky mohou prohlédnout 17. prosince nebo 14. ledna.