České dráhy plánují modernizace

Jihlava - České dráhy chtějí opravit a modernizovat výpravní budovy. Projekt, který si za cíl dává zrychlení služeb a příjemnější prostředí, se jmenuje Živá nádraží. První takové opravy na Vysočině se dočkalo vlakové nádraží v Havlíčkově Brodě. České dráhy připravují další novinku v podobě nákupu jízdenek přes internet. Spouštět se bude 9. prosince.

„V další fázi by se měly odstranit původní pokladny a mělo by se přistoupit k vybudování sociálního zázemí,“ popisuje Zdeňka Prokešová, vrchní přednostka ÚŽST Havlíčkův Brod.

Moderní prostory budou sloužit všem cestujícím, ať už pojedou vlakem, nebo autobusem. Nové moderní tabule navíc ukazují související vlakové a autobusové spojení.

„Kromě toho, že cestující jsou na nádražích odbaveni a mají tam služby týkající se přepravy, by měla na nádražích vzniknout i moderní komerční centra,“ dodává Prokešová. České dráhy chystají další novinky. Od 9. prosince například nemusí cestující čekat ve frontách u pokladen a mohou si zakoupit jízdenku přes telefon, nebo internet na 527 vlaků, místo dosavadních šedesáti. K lístku zakoupenému na internetu je zdarma i místenka s výjimkou vlaků Super city.

„Jízdenku přes internet si koupí cestující na konkrétní místo, tudíž tak má rezervovanou i místenku. Jízdenka přijde zákazníkovi e-mailem,“ vysvětluje Radek Joklík, manager komunikace Českých drah.

Lístek si poté stačí jen vytisknout a nastoupit do vlaku. Platí se za něj stejně jako v internetových obchodech, tedy platební kartou.