Bývalí pohraničníci tají místo, kde postaví pomník padlým kolegům

Bývalí pohraničníci tají místo, kde chtějí postavit pomník padlým obráncům hranic. Kontroverzní nápad už v březnu odmítlo zastupitelstvo příhraničních Poběžovic v západních Čechách. Pohraničníci si proto našli novou lokalitu. Nyní na soukromém pozemku, který chtějí koupit. Jejich první pokus zastupitelé v Poběžovicích odmítli.

Bývalí pohraničníci dříve protestovali proti stavbě památníku obětem železné opony u Chebu. Sami teď chtějí svůj pomník věnovat naopak těm, kteří hranice bránili. Jejich první pokus ztroskotal, když zastupitelé v Poběžovicích jejich žádost odmítli a odsoudili. Starosta Poběžovic Hynek Říha vysvětluje: „Vzpomínání na komunistický režim sem nepatří, a proto sem nepatří ani ten pomník.“

Pomník bude vypadat nenápadně, ale o to větší vzbuzuje vášně. Klub českého pohraničí, který sdružuje bývalé vojáky Pohraniční stráže, proto nové místo tají. Prozradí ho, až bude všechno zařízeno. Předseda klubu Karel Janda se svěřuje: „Neřeknu k tomu nic, rozpoutala by se kampaň jako v Poběžovicích.“ Uvažuje se o dvou místech. Jedno leží na Moravě, ale pohraničníci chtějí na západ. Karel Janda dodává: „Dali jsme přednost západním Čechám, to byla hranice.“

Pomník bude stát na soukromém pozemku, který pohraničníci chtějí koupit, aby podle jejich slov přečkal bez úhony současné politické klima. Již v březnu letošního roku prohlásil člen klubu Václav Volík: „Aby se pomník neboural nebo nepřenášel, když se změní zastupitelstvo. Prostě lokalita, která zabezpečí trvalé místo.“

Přesný seznam lidí, kteří zahynuli u ostnatých drátů, neexistuje. Historici uvádějí 390 až 500 civilistů. I přesto jsou pohraničníci přesvědčeni, že si svůj pomník zaslouží. Přesné místo odtajní do dvou týdnů.