Pohotovost v Praze bude zajišťovat šest nemocnic

Praha - Lékařskou službu první pomoci bude v Praze od příštího roku zajišťovat šest nemocnic. Magistrát na to přispěje 22 miliony korun, informoval po dnešním jednání městské rady. Dosud byly pohotovosti v pravomoci jednotlivých radnic, dostávaly od města dotaci. Na radnicích bude, zda ordinace zachovají, nebo ne.

Nyní v metropoli funguje přes deset středisek pohotovostí. Cílem magistrátu bylo zlevnit systém, který stál dohromady asi 60 milionů korun ročně. Od ledna budou pohotovosti v pěti fakultních nemocnicích a na tradičním místě v Palackého ulici, které patří pod Nemocnici Na Františku. V Palackého ulici bude stejně jako v motolské nemocnici pohotovost pro dospělé a děti a také zubař. V nemocnici Bulovka a v Thomayerově nemocnici bude lékařská služba první pomoci pro dospělé a pro děti. Dětská pohotovost bude ve Všeobecné fakultní nemocnici, pro dospělé ve vinohradské nemocnici.

„Rozsah služby je dostatečný a zajistí pacientům i přímou návaznost na specializovanou péči,“ uvedl radní Milan Pešák (ODS). Ve všech zařízeních budou ordinační hodiny ve všední dny od 19:00 do 06:00. O víkendech a svátcích budou lékaři sloužit nepřetržitě.

O systému pohotovostí se podle něho bude znovu debatovat příští rok. Podle původního záměru mělo lékařskou službu první pomoci zajišťovat od ledna šest sanitních vozů, které by jezdily za pacienty domů. Stálé středisko by bylo jen v Palackého ulici Plán si schválil zdravotní výbor zastupitelstva, městská rada jej ale neprojednala.

Nebylo údajně jisté, zda by se tímto způsobem dosáhlo úspory. Navíc ještě není znám návrh zákona, který bude řešit podíl záchranných služeb na zajištění lékařské služby první pomoci.