V Českém ráji se znovu rozbujelo rabování chráněného území

Turnov - V Českém ráji se znovu rozmohlo nevídané rabování, při němž amatérští archeologové a prospektoři plení pravěká a raně středověká hradiště, jeskyně nebo skalní převisy. Vandaly se snaží odradit posílené hlídky strážců ochrany přírody a dobrovolníků na nejvíce ohroženém území. ČTK to dnes řekl archeolog z Vlastivědného muzea v České Lípě Petr Jenč.

„Hledači pokladů poškozují hlavně přírodní rezervaci Klokočské skály. Jejich pozornosti neunikla ani oblast kolem Branžeže a přírodní rezervace Příhrazské skály, areál středověkého sídla Chlum-Kozlov, Hruboskalsko a přírodní rezervace Prachovské skály,“ dodala Jenč.

Pachatelé devastují také neporušený terén ve světově unikátním Geoparku UNESCO a v oblastech, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Používají detektory kovů nebo nástroje na kopání. Podzim jim pro nelegální práci na území CHKO vyhovuje, poněvadž půda ještě není promrzlá a turistů se po Českém ráji pohybuje velmi málo.

Vandalové se při rytí v zemi a ve skalách dopouštějí nepovoleného pozměňování přírody a kopání na území s archeologickými nálezy. Jde o přestupek a hrozí jim vysoká pokuta. Pokud by způsobili velké ekologické škody, spáchali by trestný čin ohrožování životního prostředí a mohli by skončit ve vězení až na tři roky.

Podle Jenče amatérští archeologové a prospektoři nenávratně ničí původní uloženiny - doklady o mnohatisíciletém vývoji ve skalních městech. Fragmenty uhlíků, plodů, drobných ulitek vyhynulých suchozemských měkkýšů, zvířecí kosti či archeologický materiál zůstávají po jejich rabování vytržené z původního prostředí. „Svědectví o krajině, klimatu i lidské přítomnosti v dávné minulosti se nenávratně ztrácí,“ upozornil Jenč.