Šance pro dlouhodobě nezaměstnané z Mostecka a Ostravska

Ústí nad Labem - Projekt Dost dobrá šance by měl přinést práci dlouhodobě nezaměstnaným z Mostecka a Ostravska. Plán zní jasně - z pěti tisíc nezaměstnaných, které vybraly úřady práce, by jich do léta příštího roku měla mít jedna pětina nové místo.

 

 

Probudit lidi, kteří už ztratili naději, že najdou místo. To je cíl přísně sledovaného projektu. Nezaměstnaní, kteří mají dostat v Mostě a Ostravě novou šanci, jsou ale bez místa i deset let. Řada z nich zaměstnání sháněla, v některých firmách byli odmítnuti i vícekrát.

Principem projektu Dost dobrá šance je individuální přístup a práce s každým zvlášť. Každý z účastníků projektu bude mít navíc po celou dobu osobního poradce. „Ti nezaměstnaní mohou přitom poradenství zjistit, že je zajímá něco, o čem dosud vůbec neuvažovali,“ je přesvědčena členka týmu Dost dobrá šance Jolana Vrbová. „Nejenom, že se jim budeme snažit získat zaměstnání, my se je budeme snažit v tom zaměstnání také udržet,“ naznačuje způsob práce týmu jeho člen Ivan Noveský.

Projekt, který má přinést práci tisícovce lidí, bude stát skoro sto padesát milionů korun. Podle jeho autorů to nebudou vyhozené peníze. „Každá duše, která přestane čerpat sociální dávky a začne odvádět daně, tak je pozitivní,“ je přesvědčen ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý.

Pravidla pro nový projekt jsou tentokrát nastavena přísně. Když organizátoři Dost dobré šance nebudou mít výsledky, zaplatí vysoké pokuty. „Ten bič je nesmírně tvrdý,“ domnívá se reprezentant projektu Ivan Noveský. Za každého nezaměstnaného, pro kterého neseženou práci, zaplatí totiž organizátoři Dost dobré šance třicet tisíc korun.