Turistika se po otevření Schengenu zásadně nezmění

Liberec - Žádné velké změny nepřinese běžkařům v Jizerských horách a Krkonoších otevření schengenského prostoru. Na polskou stranu hor se budou moci vydat jen po současných cestách, rozšíření tratí bude minimální. 52 kilometrů měří česko-polská hranice protínající Krkonoše. Většinou přitom prochází 1. a 2. zónou národního parku.

„Není rozdíl, jestli se jedná o běžkaře nebo pěšího návštěvníka, i běžkaři musí jezdit po vyznačených cestách a nemohou státní hranici překračovat, kdekoliv je to napadne,“ informuje mluvčí Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Radek Drahný. Kousek od Harrachova v polských Jakuszycích jsou přitom vyhlášené běžecké okruhy – magistrála tam má přes sto kilometrů. Ochranáři nakonec povolili její napojení na harrachovské tratě u tamního areálu pro biatlon.

Ivan Hendrych ze Sportovního areálu v Harrachově upřesnil, že je připraveno rozšíření ještě jedné cesty, a to stávajícího hraničního přechodu v prostoru mýtin u nádraží, kterou bude udržovat polská strana. Sportovní areál v Harrachově by přitom pro běžkaře rád prosadil ještě jednu trasu do Jakuszyc. Podle Ivana Hendrycha je trasa v jednání. Měla by být v blízkosti stávajícího hraničního přechodu pro automobily.

Správa Krkonošského národního parku ale zatím povolení nevydala. O nic lépe na tom nejsou sousední Jizerské hory. Běžkaři tam mohou do Polska využít jen přechod Jizerka-Orle. Další turistický přechod na Smrku je pro úpravu tratí vzhledem ke svažitému terénu nemožný. „Tam ani z důvodu ochrany přírody nemá rolba povolený vjezd a do budoucna se na tomto místě o propojení magistrály neuvažuje,“ dodala Blanka Nedědická z Jizerské o.p.s. v Bedřichově.

Pro lepší informovanost návštěvníků vydala teď Správa Krkonošského národního parku letáky, které vysvětlují, jak se otevření schengenského prostoru v horách projeví. Správa také upozorňuje, aby lidé nezapomínali, že vstup na polskou část národního parku je zpoplatněn. Zatímco do teď byl vstup 4 zloté, od příštího roku má být o patnáct procent dražší.