Ústečtí lidé bez domova mají šanci najít práci

Ústí nad Labem – Tři desítky lidí bez domova dokončily speciální kurz, který jim má pomoci začlenit se do společnosti a najít práci. Projekt azylového domu v Ústí nad Labem stál čtyři miliony korun. Podle ústecké charity byl problém na straně klientů, řada z nich nemá o vzdělání zájem. Projektem za téměř 4 miliony korun prošlo během dvou let na padesát lidí.

Ivana Bartošková je dlouhodobou klientkou ústeckého azylového domu. Je také jednou z mála, kdo úspěšně dokončil počítačový kurz a získal certifikát. Práci s počítačem se neučila kvůli budoucí práci, ale hlavně kvůli svým blízkým. Paní Bartošková vysvětluje: „Mám dospělé děti a všechny se tím zabývají. Nechci být pozadu.“ Sociální pracovník z Azylového domu Ústí nad Labem Marian Moštík dodává: „Lidé, kteří k nám přicházejí, se často s počítačem setkají poprvé, poprvé se seznámí s internetem.“

Projektem za téměř čtyři miliony korun prošlo během svou let na padesát lidí. Úspěšně ho ale dokončila jen polovina, podle lektorů má totiž řada bezdomovců problém se zodpovědností a morálkou. „Je to skupina lidí, která ztratila motivaci ke změně. Mají mnoho problémů, které jsou dlouhodobě neřešené,“ upřesňuje Marian Moštík. Nejnáročnějším úkolem je tak přimět frekventanty výuky k zodpovědnosti a dodržování časového plánu.

Podle charity získalo díky kurzu práci asi patnáct lidí. O jejich dalším osudu ale sociální pracovníci nevědí nic. Marian Moštík přiznává: „Osoby, které od nás odcházejí, se většinou cyklicky vracejí během dvou let.“ Azylový dům plánuje další podobný projekt. Peníze na něj chce získat ze státního rozpočtu a strukturálních fondů Evropské unie.