Spor o most v Českém Krumlově skončil

Český Krumlov - Český Krumlov zřejmě přijde o historický kamenný most přes říčku Polečnici. Ministerstvo kultury souhlasí s jeho přemístěním. Původně most zapsali do seznamu památek, a tím zabránili jeho demolici. Zároveň tak ale znemožnili projekt protipovodňových opatření. Radnice proto ministerstvo zažalovala.  

Klenutý kamenný most čeká stěhování. Bloky s původním pojivem, které se nerozpadnou, by měly být přemístěny. Operace si vyžádá náklady ve výši kolem 5 milionů korun. Vyplývá to z interního dokumentu ministerstva. „Tím řešením je mimosoudní vypořádání s tím, že části mostu se přemístí jinam,“ říká náměstek ministra kultury František Mikeš.

Most dál zůstane v seznamu památek a na přemístěné kamenné bloky se lidé mohou přijít podívat. Podle Františka Mikeše by měly být přemístěny zřejmě do Jelení zahrady. O novém postupu ministerstva má radnice zatím jen neúplné informace. Starosta čeká na oficiální vyjádření. „Pokud se to potvrdí písemně, jsme připraveni jednat o tom, že stáhneme žalobu,“ tvrdí starosta Českého Krumlova Luboš Jehlička.

Pracovníci vltavského povodí se o rozhodnutí ministerstva už dozvěděli a považují to za rozumný kompromis. Vodohospodáři projekt protipovodňových opatření na Polečnici už zpracovali. Hodlají vybudovat nové vyšší břehy, odstraní nánosy z koryta a lávku pod zámkem zvednou o půl metru. Jedinou překážkou byl právě kamenný most. „Kdyby nebyl odstraněn, nedokážeme tím profilem ten průtok provést,“ je přesvědčen ředitel Povodí Vltavy Zdeněk Zídek.

Pokud nenastanou žádné další komplikace, tak vodohospodáři most rozeberou v druhé polovině příštího roku.