Vsetín prodá třetinu městských bytů, nájemníci je získají levněji

Vsetín - Vsetínská radnice rozprodá zhruba třetinu městských bytů. Nyní jich vlastní asi 800, privatizace se týká 274. Nájemníci tak budou mít šanci odkoupit bytové jednotky za 40 procent tržní ceny. Prodej schválili zastupitelé, sdělila ČTK mluvčí města Eva Stejskalová. Město prodává byty již delší dobu, na začátku 90. let jich mělo přibližně 3000.

Důvodem k další vlně privatizace městského bytového fondu jsou hlavně vysoké náklady na údržbu. Zatímco na nájemném město ročně vybere 11 milionů korun, oprava jednoho domu se pohybuje kolem 20 milionů. Do druhé vlny privatizace, která bude spuštěna v úvodu příštího roku, půjdou byty v pěti domech. První nájemníci by tak mohli byty získat v polovině roku.

Zastupitelé zároveň schválili pravidla pro prodej bytů. Nejprve budou nabídnuty jejich nájemníkům, a to za 40 procent tržní ceny určené znalcem. „Tuto částku budou schopny s pomocí půjčky nebo hypotéky uhradit i sociálně slabší rodiny,“ uvedla starostka Květoslava Othová. Byty, o které nebudou mít nájemníci zájem, nabídne město třetím osobám.

Bytů se postupně zbavují i další města v kraji, jako důvod shodně uvádějí hlavně nedostatek peněz na opravy bytových domů. Například Zlín vlastnil v roce 1992 přibližně 10.500 bytů, nyní jich má asi 3100. Uherské Hradiště teď nabízí k prodeji 481 bytů. Byty prodávají ale i menší města z regionu, například Chropyně na Kroměřížsku.