Lidé v Rumburku protestují proti stavbě zinkovny

Rumburk - Proti chystané stavbě zinkovny v Rumburku se postavila již čtvrtina desetitisícového města. Lidé sepsali petici a vyčítají radnici, že stavbu továrny prosazuje bez ohledu na mínění většiny obyvatel. Podle petičního výboru navíc radní zamlčují důležitá fakta.

Varovné plakáty, které visí v centru města, mají podle autorů petice proti zinkovně upozornit na to, co může Rumburk ztratit. Kritici radnice upozorňují, že továrna bude potřebovat desítky tun nebezpečných chemikálií ročně a taková výroba podle nich za padesát nových pracovních míst nestojí. „Prostě to nebezpečí je“, myslí si jeden ze členů petičního výboru Miloslav Čapík a mluvčí výboru Dana Hrábková dodává, že by byla velká škoda, kdyby se zinkovna měla stavět blízko národního parku, kde se intenzivně chrání příroda.

„To není tím, že bychom chtěli znehodnocovat životní prostředí, chceme prostě dát práci lidem a zinkovna zdejší prostředí ničím neponičí,“ má opačný názor na celou věc starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (nez.). Rumburští radní tvrdí, že odpůrci zinkovny jen zbytečně straší. Ti zase říkají, že si radnice důležité informace o budoucí továrně nechává pro sebe: „Jednáte-li tak, že co nejméně informujete, mlžíte. Pak něco není v pořádku,“ domnívá se Čapík. Starosta Sykáček však tento přístup popírá: „Město rozhodně nemlží, protože to projednávalo zastupitelstvo 14. června tohoto roku.“

Podle radnice signatáři petice jen naletěli podnikateli, který chtěl stavitelům zinkovny nabídnout své pozemky místo města, což ale petiční výbor odmítá. Jasnější pohled na pozadí sporu o zinkovnu by mohlo přinést šetření děčínské policie, která už trestní oznámení kvůli rumburské zinkovně obdržela. Vyšetřování však zatím zahájeno nebylo.