Demoliční stroje zbořily barokní dvůr v Děčíně

Děčín – Jeden z nejstarších areálů v Děčíně – barokní dvůr – zbořily demoliční stroje. Investor tu totiž buduje hypermarket. Historici říkají, že jde o chybu památkářů. Ti totiž nenechali areál zapsat na seznam kulturních památek. Podle historiků jej bylo možné jednoduše zachránit, kdyby byl prohlášen kulturní památkou.

Jen hromada suti zbyla z barokních hospodářských budov v Děčíně. Město tak přišlo o jedny z nejstarších domů. Místo nich tady má vzniknout velkokapacitní prodejna. Bourání je přitom zcela legální, stavební úřad vydal demoliční výměr. Historik Petr Joza konstatuje: „Byl to čtvercový podmokelský dvůr. Měl renesanční jádro a pozdější barokní a klasicistní vestavby.“ Vedoucí stavebního úřadu Magistrátu města Děčín Pavel Žatečka doplňuje: „K posouzení bylo mimo jiné předloženo stanovisko orgánu úseku státní památkové péče, kde se uvádí, že objekty bývalého panského poplužního dvora nejsou prohlášené kulturní památkou.“ Investor chtěl historické budovy zachránit a prodejnu vybudovat vedle nich, neměl ale dost peněz. Zástupce investora Aleš Klaudy sděluje: „Nejnižší nabídka, kterou jsme dostali od stavební firmy, byla bohužel na 100 milionů.“

Podle historiků bylo možné areál jednoduše zachránit, kdyby byl prohlášen kulturní památkou. Památkový ústav o to však nepožádal. Historik Joza nezastírá rozčarování: „Objekt měl být kulturní památkou už mnoho desetiletí.“ Petr Hrubý z Národního památkového ústavu Ústí nad Labem na otázku, zda památkáři nezaspali, připouští: „I tak to lze interpretovat.“

Z celého areálu zbude jen rohový dům s věží, který skrývá renesanční tvrz. Ani ta ale nebude kulturní památkou, majitel s tím nesouhlasí. Aleš Klaudy vysvětluje: „Měl by se opravit a částečně i zrekonstruovat.“ Petr Hrubý dodává: „Plánované práce nenaruší památkové hodnoty.“

Historici říkají, že pokud se povede zachránit alespoň tuto část areálu, bude to úspěch.