Podle starostky Růženy Čechové chce Terezín zaplatit předprojektovou dokumentaci, aby byly objekty připraveny pro instituce, případně další investory. Dva komplexy, Hannoverská kasárna a Kavalír, již mají záchranu téměř jistou. V prvním z nich se má usídlit archiv bezpečnostních služeb, v druhém Ústecký kraj plánuje zřídit kulturní středisko se zaměřením na holocaust.
Čechová doufá, že o prázdné objekty budou mít zájem i další státní instituce, například ministerstvo obrany. Podle Vondrovy asistentky Evy Břeňové by se na jaře příštího roku mohlo v Terezíně uskutečnit výjezdní zasedání vlády, na kterém by se problematika města projednala. Vondra letos v srpnu řekl, že by do Terezína chtěl pozvat i místopředsedkyni Evropské komise Margot Wallströmovou, která v minulosti slíbila s obnovou města pomoci.
Původní plán vlády, města i evropské komise počítal s tím, že z Terezína vznikne univerzitní město. Vláda se ale od projektu rozhodla v létě ustoupit, protože se ukázal jako nereálný. Problémem bylo i zhruba 13 miliard korun, které vybudování kampusu mělo stát. Podle Čechové počítá rodící se plán na obnovu města s asi 17 menšími projekty.