Dočkají se senioři v Sezimově Ústí domova důchodců?

Sezimovo Ústí - Už řadu let čekají lidé v Sezimově Ústí na zahájení stavby domova důchodců. Radnice eviduje více než tři stovky žádostí o umístění v zařízení. Senioři jsou prozatím odkázáni pouze na pomoc svých blízkých. Pokud město sežene peníze, bude dům postavený příští rok.

Více než dva tisíce lidí v důchodovém věku a polovina z nich je starší sedmdesáti let. Taková je situace v Sezimově Ústí, dům pro seniory zde však stále chybí. „Už na to dlouho čekáme. Výstavba penzionu se slibovala několik období, řekl bych tak pět let, a stále nic,“ postěžoval si obyvatel Sezimova Ústí Karel Kučera. „K dnešnímu dni je registrováno více než tři sta žádostí o umístění,“ dokresluje situaci ve městě starosta Sezimova Ústí Bedřich Beneš.

Radnice letos oznámila, že dům pro 120 seniorů postaví. Stavební povolení obdržela stejně jako projekt na stavbu. Jediné co prozatím nemá, jsou peníze. Zařízení totiž přijde na dvě stě milionů korun. „Hledáme možnosti financování. Samozřejmě jsou tu také evropské strukturální fondy,“ naznačuje možnosti Bedřich Beneš.

I opoziční zastupitelé záměr postavit dům pro seniory vítají. Shodují se ale v tom, že současný projekt je špatný. „V té podobě, jak je navržený, to pokládáme za čekárnu na smrt,“ vznáší námitku proti projektu zastupitel Martin Klíma.Podle něj mohl být seniorský dům postavený už před několika lety. „Na přelomu roku 2002-2003, kdy byly stoprocentní dotace na domovy důchodců a věc již byla předjednána, už tady mohl dávno stát,“ vysvětluje Klíma.

Záměr radnice v Sezimově Ústí vítají i v sousedním Táboře. Tady evidují téměř tisíc žádostí o umístění v domech pro seniory. „Ten region zaslouží větší počet domů s pečovatelskou službou,“ domnívá se místostarosta Tábora Zuzana Pečmanová.

Letos musí radnice na dům pro seniory sehnat peníze. Stavět začne o rok později.