Jižní Čechy skrývají nové národní památky

České Budějovice – V Česku přibude asi čtyřicítka nových národních památek – mezi nimi budou i některé nepříliš známé objekty. Ministerstvo kultury se chce vyhnout opakování případu tzv. přerovské Komuny. Investor tehdy zboural historicky cenný objekt, který se dočasně ocitl bez ochrany úřadů.

O cenné renesančně-barokní baště v Boleticích vědělo jen několik odborníků. Na žádném seznamu nebyla, a tak vlastník naprosto legálně požádal o demoliční výměr. Ministerstvo kultury ale stihlo zareagovat na petici a prohlásilo ji kulturní památkou. Ne ve všech případech je situace podobně vypjatá. Přesto ale politici říkají, že celý proces raději výrazně zrychlili.

„Momentálně jsme připraveni ve 14 krajích prohlásit dalších 40 národních kulturních památek,“ sdělil František Mikeš (ODS), 1. náměstek ministra kultury. Důvod je zřejmý – odborníci ani politici nechtějí podle svých slov riskovat, že by se opakoval případ tzv. přerovské Komuny. Národní památkou se tak stane například komunistická rudá věž v Ostrově nad Ohří.

Seznam doplňují ale i známé archeologické naleziště v Dolních Věstonicích nebo historický mlýn v Hoslovicích. „Velmi nás to těší. Svědčí to o tom, že jsme opravdu zachránili něco, co má mimořádný význam,“ nechal se slyšet radní Jihočeského kraje František Štangl (ODS).

Na seznamu nových kulturních památek naopak překvapivě chybí secesní Hájíčkův palác v Českých Budějovicích. Investor se podle památkářů dostatečně zaručil za to, že cennou budovu neohrozí. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí se tak zvlášť chráněnou památkou nestane. Petr Zdobinský, ředitel společnosti Mont TD, potvrdil, že všechny dotčené osoby dostaly závazné stanovisko, že dům zůstane zachován.

Dohoda s památkáři ale v případě Hájíčkova paláce odstranila jen část problémů, které v současné době řeší investoři. Ti kolem něj chtějí postavit velké multifunkční centrum. Proti plánované stavbě protestují ještě některé občanské iniciativy a nevládní organizace. Jejich představitelé požadují vypracování kompletní studie o vlivu tak velké stavby na životní prostředí.