Zelená opona na Šumavě se částečně otevře

České Budějovice - Takzvaná zelená opona na Šumavě by se měla částečně otevřít. Představitelé Jihočeského kraje oznámili, že se dohodli s národním parkem na otevření deseti nových přechodů přes chráněná území do Bavorska a Rakouska. Ochranáři zruší i takzvaná klidová území, která nemají oporu v zákonech. Část jich ale zůstane dál nepřístupná.

Vstup do Bavorska a Rakouska z hranice povolen, do Česka na území národního parku, kvůli ochraně přírody, zakázán. Termín zelená opona vytvořili místní politici, podle kterých je takový režim popřením schengenského systému. Alespoň částečná dohoda se už ale začíná rýsovat. Přes chráněná území povedou nové přechody. „Ze čtrnácti přechodů v jihočeské části Šumavy jich bylo již dohodnuto deset,“ přibližuje výsledky jednání se Správou Národního parku Šumava hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Místní starostové hovoří o kompromisu, ochranáři o maximálních ústupcích. „Domníváme se, že jsme ze strany národního parku projevili maximální porozumění pro potřeby obcí,“ říká Jan Konvička z Národního parku Šumava. „Deset ze čtrnácti přechodů je poměrně dost. Očekávám, že jednání budou dále pokračovat a doufám, že se dobereme ještě k většímu počtu přechodů,“ věří starostka Borových Lad Jana Hrazánková. 

Neprostupných je v současné době asi 30 kilometrů české hranice. Ta totiž vymezuje první zóny a klidová území parku. Právě ty by měly z map zmizet, cedule se zákazem vstupu na svých místech ale někde zůstanou. „Tato území budou znovu posouzena a předpokládáme, že minimálně na části zůstane současný režim zachován,“ domnívá se pracovník Správy Národního parku Šumava Tomáš Hlavatý.

Ochranáři i starostové se shodují v tom, že otevření více než dvou třetin přechodů na jihočeské části Šumavy by situaci mělo zklidnit.  Starostové ale přesto očekávají, že hlavně v létě nebude část lidí zákazy vstupu respektovat.