Starostové v severních Čechách si chtějí platit vlaky

Ústecký kraj – Starostové z Ústecka, Děčínska a Teplicka bojují za zachování vlakové dopravy podél Krušných hor. Ústecký kraj už vlaky dál nechce platit - jsou ztrátové. Místo nich počítá s autobusy. Starostové teď uvažují o tom, že by si vlaky platili sami. S menším počtem vlakových spojů musejí od prosince počítat i další obce. Kraj totiž neobjednal vlakovou dopravu na několika tratích a na jiných ji značně omezil.

Málo cestujících, vysoké náklady a hlavně takzvané souběhy. To jsou podle vedení Ústeckého kraje důvody, proč z Děčína do Oldřichova na Teplicku od prosince vlaky nepojedou. Starostové okolních obcí jsou proti. Starosta Libouchce Jiří Štěrba poukazuje: „Je to dědictví po našich předcích a se zrušením rozhodně nesouhlasím.“ Jaroslav Doubrava, starosta Telnice, dodává: „Jsme přesvědčeni, že ta trať budoucnost má.“ Mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Veronika Kindlová však nesouhlasí: „Z veřejných peněz nelze platit zároveň autobus i vlak, jak by tomu bylo v tomto případě.“

V boji proti rušení vlaků nepomohly protesty ani petice. Starostové proto tvrdí: „Vlaky si objednáme a zaplatíme sami.“ Podle Českých drah si vlakovou dopravu může objednat prakticky kdokoliv, tedy i obce. Vedoucí střediska osobní přepravy Českých drah Ústí nad Labem Petr Hinterholzinger vysvětluje: „Na některých tratích už k tomu dochází, není to pro nás nic nového.“ Starosta Doubrava prozrazuje: „Požádali jsme dráhy, aby nám vyčíslily náklady.“

Starostové jsou navíc přesvědčeni, že rušení vlaků souvisí s plánovanou stavbou dálničního přivaděče z Děčína. Jedna z variant totiž počítá s využitím drážního tělesa. Právě tu podle starostů kraj prosazuje, úřad to odmítá. Jiří Štěrba poukazuje: „Dálniční přivaděč je určitě jeden z důvodů, proč chce krajský úřad železnici zrušit.“ Veronika Kindlová však opět nesouhlasí: „Rozhodně to spolu nesouvisí, Ústecký kraj není investorem ani zadavatelem stavby.“

S menším počtem vlakových spojů musejí od prosince počítat i další obce. Kraj totiž neobjednal vlakovou dopravu na jedné trati na Lovosicku a na několika dalších počet vlakových spojů citelně omezil.