Spory ČSSD byly v Teplicích zažehnány

Teplice - Definitivně zažehnat spory uvnitř strany měla včerejší krajská konference ČSSD v Teplicích. Část členů už dřív ostře kritizovala šéfa krajské frakce Petra Bendu i předsedu strany Jiřího Paroubka. Neshody ale přetrvávají, delegáti konference je jen nechtěli ventilovat v médiích.

Spory jsou zažehnány, jedeme dál. Takový vzkaz adresovali delegátům krajské konference předseda strany Jiří Paroubek a šéf krajské buňky Petr Benda. Situace uvnitř strany v Ústeckém kraji se vyhrotila loni v listopadu. Tehdy delegáti okresní konference v Ústí nad Labem podle Mladé fronty Paroubka i Bendu vykázali. Kvůli tomu, že Paroubek přijel Bendu obhajovat.

„Mysleli jsme si, že nás přijede podpořit, ale on se spíš snažil delegáty přesvědčit, že musí respektovat jeho názor na vývoj ve straně. Vměšoval se z pozice předsedy do záležitostí kraje, které mu nepřísluší,“ vyjádřil se Arno Fišera, předseda ČSSD v Ústí nad Labem. Jiří Paroubek se nechal slyšet, že je tady živější debata před sestavou kandidátek než v jiných krajích.

Petr Benda, který je jedním z nejbližších spolupracovníků Jiřího Paroubka, rozděluje ústeckou ČSSD už dlouho. Řada členů mu vytýká, že ho víc než sociální demokracie zajímá jen Jiří Paroubek. Jaroslav Foldyna, předseda ČSSD v Děčíně, ujasnil, že největší problém byl v systému řízení a komunikaci navzájem. Podle předsedy ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy se vytýkané věci změnily a situaci napravil. Benda kvůli sporům slíbil, že dá na krajské konferenci k dispozici svoji funkci, nakonec to ale neudělal. Prý proto, že mu důvěru vyslovil krajský výkonný výbor.

Petr Benda doplnil, že toto mohl na krajské konferenci učinit kterýkoli z delegátů a to se nestalo. Ústecká ČSSD se snažila působit jednotně, řada delegátů konference ale Bendu dál kritizuje. Rozhovor před kamerou ale odmítli s tím, že nechtějí stranu poškodit před volbami. „Určité názorové rozpory stále existují, ale mají určitou míru, která se může přirovnat k obecné, k běžné,“ dodal předseda ČSSD v Děčíně Jaroslav Foldyna. Petr Benda bude obhajovat svůj post na podzim. A část strany říká, že právě tam vypuknou spory naplno.