Pardubický kraj odmítá nařčení BBC z používání klecových lůžek

Pardubice -  Vedení Pardubického kraje se ohradilo proti reportáži BBC, která v lednu kritizovala Česko za používání klecových lůžek. Kraj jako zřizovatel domovů pro zdravotně postižené odmítá, že by se ochranné klece nebo sítě stále používaly. Mezinárodní rozruch vyvolal před časem také článek britského listu Sunday Times, který  kritizoval zacházení s mentálně postiženými pacienty v Rábech na Pardubicku.

Vedení Pardubického kraje označilo reportáž BBC za nepravdivou a zkreslenou. Radní Miloslav Macela se ohrazuje tím, že kraj investoval do zrušení klecových a síťových lůžek dva a půl milionů korun. „Proškolili jsme všechny zaměstnance tak, aby přecházeli k opatřením, která klecová lůžka nahrazují,“ dodává.

Podle Pardubického kraje pošly změnami všechny sociální ústavy včetně domova v Rábech, který se dostal do povědomí veřejnosti po článku listu Sunday Times. V zařízeních většinou klecová a síťová lůžka nahradily jejich alternativy: místnosti bezpečného pobytu, v krajním případě pak medikace.
    
Reportáž BBC považují čeští odborníci za bulvární

Videozáznam BBC z 15. ledna vzbudil mnoho reakcí, především mezi českou odbornou veřejností. Na jeho základě ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo o vyslání kontrolní inspekce do ústavů. Reportáž ale považují zástupci resortu za očerňující, nelíbí se jim například, že prostor k vyjádření nedostali pracovníci sociálních zařízení.

Reportér britské televizní stanice navštívil jako zástupce charitativní organizace osm ústavů, v pěti z nich zachytil skrytou kamerou postižené děti a dospívající v „klecích“, jak je v příspěvku nazýval. Nejednalo se ale o „typická“ klecová lůžka, ale o postele s postranicemi. Podle mluvčího ministerstva je používání podobných lůžek alternativou ke zvýšené aplikaci léků. BBC se ale odvolává na experty Rady Evropy pro lidská práva, kteří tvrdí, že pobyt v takových postelích má na mentální vývoj dětí negativní vliv.

Používání klecových lůžek je v Česku nepřípustné od roku 2004, zákon o sociálních službách z loňského roku pak povoluje použití jiných omezovacích prostředků, například právě dětských postelí s posuvnými postranicemi, jen pokud dítě ohrožuje své zdraví nebo život a pouze se souhlasem zákonného zástupce.