Na Vysočině „zmizí“ cca padesát vlaků

Jihlava - Z nového jízdního řádu Českých drah má od března  na Vysočině zmizet asi padesát vlaků. Kraj potvrdil, že k rušení spojů dojde, ale zatím nechce zveřejňovat podrobnosti.

48 spojů na dvanácti železničních tratích Vysočiny má být od března výrazně omezeno nebo úplně zrušeno. Neoficiální seznam, který unikl z Českých drah, ale zatím nechce nikdo potvrdit. „V současné době pravdivost údajů kolujících na internetu mohou potvrdit pouze ČD jako zhotovitel jízdních řádů,“ říká mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina Eva Neurwirthová. „Ten seznam, který se pohybuje po Vysočině, je neoficiální a rozhodně teď nemůžeme říct, že tyto vlaky budou zrušeny,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Z dalších neoficiálních informací však vyplývá, že seznam až na drobnosti odpovídá skutečnosti. Kraj ubezpečuje, že jezdit přestanou jen nejméně vytížené večerní, sváteční, prázdninové nebo víkendové spoje. „Některé spoje by mohly být optimalizovány, ale to není o tom, že ČD někde přestanou jezdit, ale je to o tom, že si kraj tuto službu neobjedná,“ dodává Ondřej Kubala. „Kraj Vysočina předpokládá po dohodě s obcemi, že zrušené spoje budou nahrazeny autobusovou dopravou,“ naznačuje řešení Eva Neuwirthová.

Občany však tyto změny příliš nenadchly. „To si neumím představit, to bude špatný, teď to jezdilo často,“ obává se jeden. „Lidi se nemají kam dostat, autobusy v sobotu a v neděli nejezdí,“ přidává svou zkušenost druhý. 
     
Kraj říká, že je ekonomičtější platit autobusy. Krajskou pokladnu vyjdou čtyřikrát levněji než vlak. „Náklady na jeden vlakokilometr jsou asi 60 Kč a u autobusu je to asi 15 Kč,“ vypočítává Eva Neuwirthová.


Kraj Vysočina začne o nahrazení zrušených vlakových spojů autobusy jednat s obcemi v polovině února.