Ve Vimperku chtějí zachránit zámek

Vimperk - Vimperský zámek se rozhodli zachránit správci šumavského národního parku. Podle památkářů je to neobvyklý krok. Zámek v majetku státu chátrá a některé jeho části se rozpadají. Ochránci životního prostředí teď připravují rozsáhlou rekonstrukci. Letos chtějí získat peníze, opravu zahájí příští rok.

Na chodbách jižního křídla zámku se propadá dlažba. Pokoje, které naposledy sloužily jako byty, jsou prázdné. Pracovnice zámeckého muzea Eva Říhová ukazuje, že zdi jsou katastrofálně popraskané. V části zámku sídlí muzeum, garáže využívá místní firma, zbytek komplexu je uzavřený. Zahrady zarůstají, na nádvořích se vrší kameny. „Určitě by to chtělo velkou finanční pomoc,“ míní Eva Říhová. Podle ředitele Městského kulturního centra ve Vimperku Jaroslava Půlkrábka si žádné město nemůže dovolit mít tak nádhernou stavbu, která by byla prázdná.

Změnit tento stav chtějí správci národního parku, kteří objekt získali. Náměstek ředitele Správy NP Šumava Tomáš Voráček tvrdí, že usilují o kompletní rekonstrukci vimperského zámku. Uvnitř chtějí vybudovat šumavské multifunkční centrum. Některé pokoje promění v galerie, z dalších vytvoří konferenční sály a ložnice, umístí sem i historické expozice. Současně opraví i obě kaple. Náměstek Voráček si myslí, že by to mělo být centrum, které bude odkazovat přímo na Šumavu.

Zástupci ministerstva kroky pracovníků parku podpořili. Nepovažují za nic neobvyklého, že chtějí opravit zámek. Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar tlumočí stanovisko ministerstva: „Nechceme, aby se správa parku zabývala pouze čistou ochranou přírody.“ Rekonstrukce zámku, který stojí na místě hradu ze třináctého století, si vyžádá podle prvních odhadů 700 milionů korun. Starosta Vimperku Pavel Dvořák ví, že to přinese obrovský potenciál turistického ruchu a pro ekonomiku města to bude určitě přínos.

Letos chtějí správci zámku získat peníze. Historický komplex začnou opravovat pravděpodobně v příštím roce.