Pražský hrad bude v pátek kvůli volbě prezidenta zcela uzavřen

Praha - Turisté, kteří chtějí v pátek zavítat do areálu Pražského hradu, musí návštěvu této památky odložit na jiné dny. Kvůli prezidentské volbě totiž bude z bezpečnostních důvodů areál Hradu v pátek zcela uzavřen.

Poslanci a senátoři budou vybírat hlavu státu ve Španělském sále. 24 hodin před volbou se sál hemží konečnými úpravami. Staví se volební pulty, schůdky, připravují mikrofony pro šéfy schůze. „Je to trochu vypjatější období, ale prostě to děláme profesionálně a neděláme z toho žádnou vědu," hodnotí přípravy kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.

Přes noc se Hrad promění v ostře sledované místo - centrum všech ústavních činitelů, velvyslanců ambasád, nejméně tří stovek českých i zahraničních novinářů, čtyřítky lidí z veřejnosti a desítky lidí v zákulisí. Hlídku musí držet policie, hasiči, lékař a sanitka přímo na místě.

Přípravy na volbu prezidenta potrvají do poslední chvíle. Schůze poslanců a senátorů začne zítra v deset hodin dopoledne. Předtím budou politici čekat ve svých klubech, novináři po celou dobu za dveřmi sálu. Pak už 281 židlí s červeným sametem obsadí zákonodárci. Stejně jako v roce 2003 volbu odstartuje úvodní řeč předsedy Poslanecké sněmovny.