Pěstitelé zeleniny na Litoměřicku začali vysazovat rychle rostoucí dřeviny

Litoměřice - Pěstitelé zeleniny z Litoměřicka začali na svých polích vysazovat rychle rostoucí dřeviny. Stromy  původem z Aljašky přirůstají každý rok nejmíň o dva metry a jejich dřevo má větší výhřevnost než hnědé uhlí. Farmáři je vidí jako opravdovou plodinu budoucnosti, avšak sázení na vlastní pěst nedoporučují. Do chráněných krajinných oblastí totiž japonský topol nesmí.

Sázejte japonské topoly. To je podle litoměřických farmářů nejlepší možnost jak ušetřit za topení. Strom dosáhne už za pět let šestnáctimetrové výšky. Když se pokácí, začne růst znovu. Podle pěstitele japonských topolů Karla Morkese na rodinný dům stačí jeden hektar. Mluvčí Krajského úřadu Ústí nad Labem Diana Kvapilová si je jistá: „Je to opravdu plodina budoucnosti, velmi vhodný alternativní zdroj energie."

Japonský topol neslouží pouze jako palivo. V době růstu spotřebovává velké množství kysličníku uhličitého a produkuje kyslík. Pěstitelka Alena Morkusová ujišťuje, že japonské topoly mají víceúčelový význam. Hodí se na topení, větrolamy, okrasné stěny i živé ploty. Litoměřičtí farmáři tvrdí, že japonský topol by mohl  pomoci právě ústeckému regionu. Manželé Morkesovi myslí, že dřevina mimo vyložené pískovny roste úplně všude a holé pláně v kraji by měly být osázeny tímto stromem. Pěstitelé rychle rostoucích dřevin zatím na pravidla pro udělování dotací čekají. S podporou Ústeckého kraje už ale podle mluvčí Kvapilové mohou počítat: „Náš kraj zatím dotační titul nemá, ale určitě se chystá."

Pěstování japonských topolů má zatím jen jeden háček. K výsadbě nepůvodní dřeviny je potřeba souhlas ochránců přírody. Pěstitelé sázení na vlastní pěst příliš nedoporučují. Do chráněných krajinných oblastí totiž japonský topol nesmí.