Neštěstí na čerčanském nádraží v létě 2007 napomohla únava

Benešov - Na lavici obžalovaných u benešovského soudu stanuli dnes signalista a výpravčí čerčanského železničního nádraží. Jsou obviněni z toho, že loni v červenci zavinili tragickou srážku vlaků. V dnešní výpovědi uvedli, že v době neštěstí byli unaveni a pracovali pod velkým tlakem. Z obecného ohrožení z nedbalosti je obviněn také strojvůdce rychlíků. Hrozí jim až pět let vězení.

Rychlík jedoucí z Prahy do Českých Budějovic narazil do odstaveného
pantografu, jehož strojvedoucí zahynul. Jeho kolega z rychlíku byl zraněn. Lehce zraněno bylo i zhruba 15 z více než 600 cestujících v rychlíku. Škodu odhadly České dráhy na zhruba čtyři miliony korun.
 
Signalista byl přesvědčený, že první kolej, kde se havárie stala, byla volná. Výpravčí viděl pantograf odstavený na třetí koleji, proto dal strojvůdci pokyn, že první kolej je na průjezd nádražím volná.

Strojvedoucí rychlíku tvrdí, že neporušil žádné předpisy, protože do stanice vjel na základě povolení od signalisty. Svou vinu tak popírá. Podle závěrů komise Drážní inspekce ČR jsou za nehodu zodpovědní zejména signalista a výpravčí, z části však také strojvůdce.

Líčení soud po sedmi hodinách jednání odročil na polovinu března.