Městům a obcím stále chybí čističky odpadních vod

Starý Plzenec - Řada obcí a měst stále řeší problém, kde vzít peníze na čističky odpadních vod (ČOV). Podle nařízení Evropské unie je musí mít do roku 2010 všechny obce s více než dvěma tisíci obyvateli. Obcím, které nesplní požadavek na jejich vybudování, hrozí nejprve varování a později i peněžitá sankce. Celkové náklady na postavení ČOV se jen v Plzeňském kraji odhadují na 1,5 miliardy korun.

Obec Starý Plzenec má čističku jen pro polovinu obyvatel. Na postavení druhé ale podle starosty obecní rozpočet nestačí. Státní fond životního prostředí a ministerstvo životního prostředí se snaží pomoci a umožňují obcím získat dotace na dobudování ČOV, vodovodů nebo kanalizací. Podle starosty Plzence ale bude mít obec peníze na výstavbu nejdříve v roce 2009 a hrozí jí, že čističku do roku 2010 postavit nestihne. Stejný problém řeší i další města. 
 
Města a obce, které mají méně než dva tisíce obyvatel, čističku odpadních vod mít nemusí. Lidem stačí domovní čističky, septiky nebo žumpy. Pokud má obec vlastní kanalizaci a v sousedství je větší město s ČOV, může se na ní obec napojit. Ministerstvo životního prostředí věří, že se obcím a městům podaří do roku 2010 kritéria splnit.