V Pardubickém kraji je nedostatek lůžek pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Lůžka pro lidi s Alzheimerovou chorobou chybějí v Pardubickém kraji. Pacientů je v poslední době čím dál víc, specializovaných zařízení naopak stále málo. Krajský úřad řeší co s tím, spoléhat bude především na pomoc od státu.

Žádostí o přijetí pacientů s Alzheimerovou chorobou je tolik, že nejsme schopni vyhovět. Tuto větu slýchávají rodiny nemocných lidí stále častěji. Vedoucí oddělení přímé péče Domova u fontány v Přelouči Blanka Vavrečková si je jistá, že ve chvíli, kdy vznikne naprostá nesoběstačnost klienta, je třeba jej umístit ihned. Prodleva znamená obrovsky zatěžující situace pro rodinu, která není i při nejlepší vůli schopna vždy takovou situaci zvládnout a oni nejsou schopni jim nabídnout lůžko okamžitě.

Pardubický kraj prosazuje změnu, chce zřídit nová lůžka v areálu litomyšlské nemocnice a hlavně plánuje rozšířit péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí v domově seniorů v Přelouči. Ředitel Domova u fontány v Přelouči Zdeněk Slováček poukazuje, že momentálně je v domově 296 lůžek. Po rekonstrukci by počet měl klesnout na 158, tedy zhruba na polovinu, ale péče by měla být mnohem kvalitnější. Jenom úpravy domova v Přelouči přijdou na šedesát milionů korun, vedení kraje spoléhá na státní dotace. Krajský radní Miloslav Macela vysvětluje, že ministerstvo práce a sociálních věcí má vypsaný dotační program. Zájemců je celá řada, kraj bude muset přesvědčit ministerstvo kvalitou projektu.

Poruchy paměti a ztráta orientace v čase i prostoru, takové jsou příznaky Alzheimerovy nemoci. Pečovatelé v domovech s lidmi pracují. Vedoucí úseku přímé péče Domova u fontány Šárka Jirásková ujišťuje, že klienti se zabývají činnostmi, které mají udržet jejich paměťové funkce.

Orientace na pacienty s Alzheimerovou chorobou bude pro specializovaná zařízení znamenat větší nároky na odborný personál. V Přelouči chtějí maximálně využít znalostí a zkušeností současných pečovatelů.