Ostuda na Světovém poháru

Liberec - Až pětinásobně dráž, než je zvykem, bydleli v hotelích sportovní týmy i novináři při Světových pohárech v Liberci. Organizátoři z toho mají ostudu. Ubytování navíc zajišťovala agentura, kterou vlastní přímo člen organizačního výboru.

Ostuda. Tak mluví o Světových pohárech některé sportovní výpravy i zahraniční média. Vadí jim například příliš vysoké ceny za ubytování. Ty se během závodů až pětinásobně zvýšili. Kritikou nešetří ani Mezinárodní lyžařské federace. „Musím souhlasit s tvrzením, že ty ceny byly skutečně vysoké,“ konstatuje generální sekretářka Mezinárodní lyžařské federace Satan Lewis.
 
Za vysoké ceny mohou hoteliéři, říkají pořadatelé. „Bohužel, dnes je taková doba, že hoteliéři mají právo si ceny nastavit, jak chtějí. A proto je samozřejmě šroubují nahoru,“ říká mluvčí Organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.
 
Hoteliéři to odmítají. Ceny jsme o něco zvýšili, ale ne o tolik, za kolik pokoje prodávala IB Travel, říkají. IB Travel je cestovní agentura, kterou si k zajištění ubytovacích kapacit organizátoři najali. Její přemrštěné ceny se nelíbí ani samotným hoteliérům. „My jsme některé ceny navýšili, což je při všech těchto akcích normální, ale oproti těmto cenám šly ceny za ubytování o 30 % nahoru,“ tvrdí ředitelka hotelu Liberec Martina Dvořáková. „Oproti bývalému organizačnímu výboru tentokrát není naším partnerem organizační výbor, ale cestovní kancelář IB Travel. Je možné, že tam nějaké peníze přibyly navíc, ale to nejsem schopen hodnotit,“ uvádí k situaci ředitel hotelu Babylon Vlastimil Čadílek.      
 
Navíc majitelem IB Travel je člen organizačního výboru, který má shodou okolností na starosti právě ubytování. Že zadal práci vlastní agentuře, podle něj není střet zájmů. „Já nejsem ani zaměstnancem organizačního výboru. Jsem členem organizačního výboru, ale sloužím jako poradní orgán,“ vysvětluje svou pozici majitel IB Travel Filip Dohnálek.      
 
Podle sdružení na obranu spotřebitelů hraničí víkendové ceny ubytování s dobrými mravy. Na druhou stranu jsou ale srovnatelné s cenami v jiných lyžařských centrech. Vysokým cenám navíc prý nahrál i fakt, že v Liberci je hotelů málo.