V liberecké nemocnici vzniklo Centrum cestovní medicíny

Liberec - Krajská nemocnice v Liberci otevřela Centrum cestovní medicíny. Na Liberecku se totiž množí případy, kdy si lidé z dovolené v exotických zemích přivážejí závažná infekční onemocnění. Před cestou zapomínají na hrozící zdravotní rizika a nenechávají se ani s předstihem očkovat.

Češi v posledních letech cestují více, navíc stoupá obliba exotických zemí, kde hrozí množství nebezpečných infekčních chorob. „Odjezd do tropů je pro organismus opravdu velká zátěž, lidé to podceňují,“ varuje primář interny liberecké krajské nemocnice Jan Medvídek. „V případě zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice je to očkování dokonce povinné. Myslím si ale, že by lidé neměli podcenit očkování ani před cestou do Egypta, Tuniska nebo Turecka,“ dodává lékařka z nově otevřeného Centra cestovní medicíny Marie Gaňová.

Nejčastější nemocí, kterou si turisté přivážejí z dovolené, je malárie. Objevují se ale také ojedinělé případy břišního tyfu, výjimkou není ani vzteklina. „V zemích Asie, Afriky, Ameriky je vzteklina mezi zvířaty široce rozšířena, takže je tu i daleko větší riziko, že se nemoc přenese na člověka,“ upozorňuje Gaňová.

Lékaři krajské nemocnice vloni oočkovali na pět set turistů. Nápor se ale stále zvyšuje, proto nemocnice nové centrum otevřela. Kromě lékařské péče tu lidé najdou také poradnu. Mnoho Čechů nepodceňuje jen očkování, ale také pojištění. Málokdo například ví, že běžné pojištění se většinou nevztahuje na pobyt v nadmořské výšce přes 3,5 tisíce metrů. „Byli tady lidé, kteří dostali horskou nemoc, stáhnul je dolů vrtulník a platí tři čtvrtě milionu. Lidé opravdu vyjíždějí naivně,“ kroutí hlavou Medvídek.

Centrum cestovní medicíny je jedinou akreditovanou ordinací v kraji, která provádí očkování, poradenství, ale také sledování zdravotního stavu po návratu z ciziny.