Ceny parkovného v Hradci rychle rostou, náměstek primátora je ve střetu zájmů

Hradec Králové - Dvě funkce, ze kterých vyplývají dva opačné zájmy, zastává náměstek primátora Hradce Králové Boris Herman. Je totiž současně v představenstvu soukromé firmy, která v Hradci Králové vybírá parkovné a má postavit parkovací dům. Lidé si ale neustále stěžují na vysoké ceny za parkování. Náměstek ve svém počínání žádný střet zájmů nevidí.

Ceny parkovného v Hradci připomínají taxy na mezinárodním letišti. Od ledna se místy zvýšily až o 400 procent. A firma Atol z Trutnova, která systém provozuje, dál zdražuje. Nově navrhuje, že se za parkování bude platit i přes noc. Podílí se na tom i náměstek primátora Herman. Zasedá totiž v představenstvu firmy Atol, která vybírá parkovné, ale město v ní podíl nemá. 

Náměstek Herman musí podle obchodního zákoníku doslova dýchat za Atol a prosazovat zájmy firmy vedoucí k zisku. Dostává za to odměnu deset tisíc korun měsíčně. Současně podle zákona o obcích musí Herman hájit zájmy občanů. V případě parkování jsou to dvě zcela protikladné role, které nelze skloubit. 

Primátor města Otakar Divíšek (ODS) Hermanovu dvojroli v soukromé firmě a na radnici obhajuje: „Rada ho doporučila, musí hájit zájmy města a zodpovídá se každý týden.“ Sám primátor Divíšek se ale nachází v podobných protikladných pozicích: zasedá v představenstvu elektrárny Opatovice, firmy International Power, kde město nevlastní žádný podíl. Ta již několikrát projevila zájem o koupi teplárenských sítí Hradce. Divíšek jako primátor musí prosazovat co nejvyšší prodejní cenu pro město. Jako člen představenstva elektrárny musí naopak usilovat o co nejvýhodnější, tedy nejnižší, cenu pro firmu, v jejímž vedení zasedá.