Dočká se Ještěd nové silnice?

Liberec - Radnice v Liberci chce opravit silnici na Ještěd. Podle odborníků je na několika místech staticky poškozená. Tříkilometrový úsek je přitom jedinou přístupovou cestou k vysílači a hotelu.

Utržená krajnice je největším problémem silnice z Výpřeže na Ještěd. Už čtyři roky tu platí dopravní omezení. V úzkých místech se stěží vyhnou dvě auta. „K Ještědce se autobusy nedostanou. Pro důchodce je pak problém, když si chtějí udělat procházku, se tam vůbec dostat,“ líčí současný stav provozovatel hotelu Ještěd Petr Beitl.  „Je patrné, že konstrukce vozovky je zastaralá. Podepsalo se na tom střídání tepla a zimy, takže asi na dvou či třech úsecích má porušený svah,“ dodává náměstek libereckého primátora Milan Šír.    
 
Oprava ani ne tříkilometrového úseku bude stát 80 milionů korun. Cena odráží práci v těžkém terénu, navíc za provozu. Projekt počítá také s bezpečnostními opatřeními, především s vyššími svodidly. Ta stávající už nevyhovují. „Pokud je tam silnice zledovatělá, tak se nám stávalo, že hosté vyjedou nahoru a pak personálu nabízejí velké sumy za to, že jim to auto svezou dolů,“ dokresluje situaci Petr Beitl. „Nejedná se jenom o výměnu povrchu. Vybudovat se musí i opěrné zdi a nějaká signalizace a ploch, aby se mohla auta křížit, protože v zimě je tam provoz poměrně komplikovaný,“ tvrdí primátor Liberce Jiří Kittner. „Bude to určitě nákladné, protože je tam skála a nepůjde pouze o kopání v hlíně. Je tam těžký terén,“ přiznává Milan Šír.
 
Radnice chce získat peníze na opravu od Evropské unie. Zda uspěla, se dozví na podzim. Práce pak nezačnou dřív, než v příštím roce.