Nelegálním těžařům vltavínů hrozí maximálně pokuty

Trhové Sviny - Kopáče vltavínů, které policie zadržela před dvanácti dny na Trhosvinensku, čekají jen pokuty. Podle starostů nelegální těžaři každoročně způsobují škodu za miliony korun. Odsoudit je ale prakticky nelze.

Nedávný zátah na takzvané vltavínáře patří mezi dosud největší. Jedna skupina policistů odřízla všechny přístupové cesty, další se skrývali v lese, kam předpokládali, že nelegální těžaři budou utíkat. Akce se podařila, většina vltavínářů byla zadržena. 

„Jednalo se o skupinku 15 osob, konkrétně o 14 mužů a jednu ženu, z Českobudějovicka,“ doplňuje Regina Tupá, mluvčí Policie ČR, České Budějovice.

Problém je s vyčíslením škody. Pokud u sebe měli nějaké vzácné kameny, stihli je nelegální těžaři ukrýt nebo zahodit. Ke stovkám čtverečních metrů jam se nikdo nehlásí. Podle českých zákonů tedy nespáchali trestný čin, ale pouze přestupek. 

„Zahájíme správní řízení a, když jim vinu prokážeme, dostanou pokuty,“ vysvětluje Růžena Bartošová z Městského úřadu Trhové Sviny. Starostka Ločenic Miluše Kleinová (nez.) je však skeptická: „Pro ně je to úsměvné, myslím si, že tam znovu přijdou další den.“ 

Majitelé pozemků, tedy obce, firmy a běžní lidé, přicházejí v souhrnu o miliony korun ročně. Mizí samotné vltavíny, pozemky je nutné rekultivovat, nedá se na nich nic pěstovat, ochranáři upozorňují i na ničení životního prostředí.

Starostové tak požadují změnu legislativy. A podle svých slov se stále častěji přiklánějí i k radikálnímu řešení: nechat vltavíny vytěžit legálně, firmy totiž musí poničené pozemky alespoň zrekultivovat.