Za dvě tuny plastových víček má postižený Jirka vozík

Písek/Blatná - Sběr víček z plastových lahví pomohl jednomu chlapci z ústavu sociální péče v Blatné. Žáci základní školy v Písku je sbírali tři měsíce. Deset tisíc korun za dvě tuny plastových víček pak věnovali na nákup mechanického vozíku pro postiženého chlapce. Osmnáctiletý Jirka, od narození mentálně postižený, teď bude mít život o něco jednoduší.

Vlasta Maroušková, ředitelka ústavu sociální péče Blatná, sdělila, že Jirka se tak dostane do míst, do kterých do této doby neměl možnost přístupu. Desítky pytlů plných plastových víček zaplnily skladové prostory Tylovy základní školy v Písku. Od září do listopadu loňského roku je sem nosily nejen děti, ale i rodiče.

Do sbírání se kromě škol zapojila i řada dalších organizací, jak potvrdil Jaromír Hladký, ředitel ZŠ J.K.Tyla v Písku. „Víčka byly zpočátku ve třídách, ale když jsme zjistili, kolik jich je, tak jsme hledali prostory,“ vyjádřil se zástupce ředitele ZŠ J.K.Tyla v Písku Pavel Koc.

Dvě tuny plastových víček rovná se 10 tisíc korun. V regionu však neexistuje firma, která tento druh odpadu vykupuje. Bylo třeba hledat jinde. „My jsme víčka prodali firmě, která tento odpad recykluje, do Karlových Varů,“ dodal Pavel Koc. Víčková sbírka bude pokračovat. Tentokrát pomůže chlapci s poruchou krvetvorby upoutanému na lůžko. Aby mohl lépe komunikovat s okolím, použije škola peníze na nákup nového počítače.