V Trmicích je už čistý vzduch

Lidé v Trmicích už zase mají čistý vzduch. Zápach z průmyslového lihovaru po týdnech zmizel. Ale jen proto, že továrna postavená skoro za půldruhé miliardy zastavila výrobu.

Kočárky v ulicích dávají obyvatelům Trmic jasný signál, že vzduch ve městě je zase jako dřív. Místní si pochvalují příjemnou změnu. Lihovar nejede a nesmrdí. O možnosti zastavení továrny produkující nepříjemný zápach už v minulých dnech mluvili trmičtí radní i inspekce životního prostředí. Nakonec nikdo nic nařizovat nemusel. Česká inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem zvažovala zákaz činnosti lihovaru, nicméně jeho provozovatel se rozhodl sám. Podle generálního ředitele Průmyslového lihovaru Trmice Antonína Vávry to bylo jejich vlastní rozhodnutí, aby splnili, co slíbili. Místostarosta Trmic Karel Hainz přerušení provozu považuje za vstřícný krok vedení lihovaru.

Lidé z lihovaru tvrdí, že už vědí, kde se stala chyba. Původně slibovanou příjemnou vůni čerstvě upečeného chleba ale hned po skončení odstávky nezaručují. Ředitel Vávra říká, že továrna zatím bude cítit, vedení města však chce dále vyvíjet na lihovar tlak. Jana Moravcová z České inspekce životního prostředí Ústí nad Labem poukazuje, že továrně lze ukládat opakované pokuty, popřípadě i zastavit provoz.

Podle šéfů lihovaru bude třeba dovézt a namontovat další zařízení, se kterým projektanti továrny nepočítali. To však potrvá několik měsíců. Z pohledu investora se jedná o vážné investiční rozhodnutí v řádu desítek milionů korun.

Vonět by měl lihovar od léta.