Náměstkyně primátora vyzývá dopravní podnik, aby neakceptoval jízdy poslanců zdarma

Praha - Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová vyzvala ředitele Dopravního podniku hlavního města Prahy, aby podnik přestal akceptovat jízdy zdarma u poslanců a senátorů. Martin Dvořák by měl takový pokyn dát revizorům, řekla na dnešním setkání s novináři Reedová. Dvořák se pokynem ale řídit nebude.

„Poslanci a senátoři se stávají elitní skupinou černých pasažérů,“ uvedla Reedová. Podle ní není možné, aby dopravní podnik nesl náklady s tím spojené. „Myslím, že je potřeba vyčkat zrušení nebo změny zákona,“ myslí si naopak Dvořák. Iniciativy na změnu zákona v současnosti podle Reedové poněkud vyšuměly.

„Upozornila jsem také ředitele dopravního podniku na rozsudek obvodního soudu pro Prahu 1, který jasně říká, že to, co dělají poslanci a senátoři, je protiústavní,“ dodala Reedová. Soud při projednávání žaloby společnosti Student Agency rozhodl, že ústavní činitelé nemají právo využívat zdarma služeb soukromých dopravců. Mohou ale následně po státu požadovat, aby jim jízdné proplatil.

Prvním krokem podle Reedové je, aby nad jízdami zdarma přestal dopravní podnik zavírat oči, druhým stupněm pak je, aby výhody poslanci a senátoři sami zrušili. „Je to pozůstatek z minulého režimu,“ dodala Reedová. Radní včetně primátora se podle ní shodli, že tento nárok je neoprávněný.

Náklady na cestování poslanců a senátorů by podle Reedové měl nést stát. Zákonodárci by si cestovní doklady měli nechávat proplácet ve sněmovně, jak to podle náměstkyně funguje i v jiných zemích Evropy.

Pokud zastupitelé schválí návrh na změnu příslušného zákona, poputuje k poslancům do sněmovny. Prakticky totožný návrh podal opoziční zastupitelský klub SNK-ED před dvěma lety. Zastupitelé jej tehdy drtivou většinou schválili, jen jeden se zdržel. Předlohu podpořila i vláda. Poslanci podpořili návrh v takzvaném prvním čtení, dostal se do druhého. S konečnou platností o něm ale nerozhodovali. Sněmovně skončilo volební období, čímž předloha takzvaně spadla ze stolu. Noví poslanci se k rozjednaným návrhům nevracejí.

Za dopravu neplatí čeští poslanci a senátoři, soudci ústavního soudu i europoslanci. Před rokem 1989 výhod mohli využívat například i zaměstnanci magistrátu.