Praha přispěje na městskou dopravu zdravotně postižených

Praha - Pražský magistrát přispěje částkou 300 000 korun na městskou dopravu pro zdravotně postižené. Dopravu speciálně upravenými mikrobusy zajišťuje od minulého roku Národní rada zdravotně postižených, postupně bude převedena pod dopravní podnik. Magistrát chce ponechat stávající autobusové linky, některé spoje by ale mohly zajišťovat mikrobusy.

„Praha připravuje novou koncepci přepravy postižených osob v hlavním městě,“ uvedl radní Jiří Janeček (ODS) s tím, že o novém systému jedná magistrát s dopravním podnikem. „Má vize je, že by jezdily linky tak, jak jezdí teď, a osoba, která je imobilní a potřebovala by přepravit k lékaři nebo na úřad, tak to bychom zajišťovali speciálními mikrobusy,“  doplnil Janeček. Zvláštní jízdy by podle něj šlo dobře naplánovat, protože lidé vědí, kdy potřebují dojet na prohlídku nebo na jednání s úřadem. Obyvatelé by platili stejně jako za veřejnou dopravu. Radní plánuje, že systém by mohl fungovat od začátku příštího roku.

Peníze, které rada od magistrátu získá, jí vydrží do konce března. Pak bude žádat o sociální grant. Finance radě chybí po změně sociálního zákona, podle kterého příspěvek na péči dostávají klienti, a ne poskytovatelé sociálních služeb. „Ne všichni ale pochopili, že peníze je třeba dát na sociální služby,“ dodal Janeček.

Na dopravu postižených magistrát ročně přispívá zhruba milionem korun, část ale věnuje i na přepravu dětí do škol nebo dospělých do práce. „Tam je ale nutíme, aby si zažádali o peníze z evropských fondů,“ dodal Janeček.

Na dopravu občanů s postižením by radní rád získal peníze od ministerstva sociálních věcí. „Praha dotuje něco, co by měl dotovat stát,“ vysvětlil Janeček. Praze pak podle něj chybí zhruba 1,5 miliardy korun.