Přelouč zavede ztrátovou dopravu

Pardubice - Obyvatelé Přelouče na Pardubicku se zřejmě dočkají městské hromadné dopravy. Spoj, který bude zajíždět do místních částí i připojených obcí, požadují hlavně starší lidé. Radnice chce vyhovět, počítá ale s tím, že nová autobusová linka bude pro město ztrátová.

Přeplněná parkoviště, čím dál víc aut na silnicích a hlavně dlouhé vzdálenosti mezi sídlišti a úřady. To všechno jsou podle města argumenty pro zavedení vlastní autobusové linky. „Bylo to právě na základě žádostí starších a méně mobilních občanů. Přece jen ta vzdálenost po městě je poměrně dlouhá,“ zdůvodňuje záměr starostka Přelouče Irena Burešová. „Staří lidé nemají možnost se dostat na nádraží,“ podporuje úmysl radnice jeden z obyvatel Přelouče. „Lidé z horní části města musí třeba na nádraží, a to je dálka,“ doplňuje druhý.
 
Už teď je jasné, že doprava bude ztrátová. Jeden a půl milionu korun ročně by město muselo doplácet, což v místních poměrech nejsou malé peníze. „Jestliže si uvědomíme, že naše město má bez mimořádných příjmů ročně na investiční rozvoj celkem 18 milionů korun, tak můžeme říct, že ukrojit každý rok 1,5 milionu korun, to je pro město nezanedbatelná částka,“ uvádí starostka. 
 
Do diskuze o provozu ekologického autobusu na jediné místní lince se můžou zapojit i obyvatelé Přelouče. Šanci budou mít už sedmnáctého března na chystané besedě. „Ve městě by měla proběhnout debata mezi odborníky z hlediska dopravy a z hlediska přípravy projektu místní hromadné dopravy,“ naznačuje vedoucí odboru stavebního, vodoprávního a dopravy Městského úřadu Přelouč Lubomír Novotný.
 
Spuštění linky hromadné dopravy by mohlo navázat na otevření nového autobusového nádraží, jehož stavba teď závisí na penězích. Ty budou nejdříve až za rok.