Policie zadržela Ukrajince podezřelé z vykořisťování zaměstnanců

České Budějovice - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zabodovali v Českých Budějovicích. Zatkli dva Ukrajince, kteří podle nich vykořisťovali své krajany. Nutili je pracovat v otrockých podmínkách a téměř zadarmo. Zákon to hodnotí jako obchod s lidmi a trestá až patnácti lety vězení. 

Ukrajinští občané s trvalým pobytem v České republice měli podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka řídit organizovanou skupinu, která prostřednictvím inzerátů lákala lidi z Ukrajiny především do jižních Čech. Zájemcům zajistili pracovní víza, převoz do Čech a ubytování. „Tito lidé museli pracovat mnoho hodin denně bez nároku na nemocenské dávky, dovolenou a návštěvu rodiny. Dostávali za to velmi minimální příjem,“ popsal situaci Hanták.
 
Obžalovaní tak vydělali desítky milionů korun. Zatímco jejich dělníci přežívali v nuzných podmínkách, oni žili v přepychu. Zaměstnancům oba zadržení údajně vyhrožovali ztrátou pracovních víz a podáním smyšlených trestních oznámení.
 
Jeden z Ukrajinců je také podezřelý z toho, že se snažil zajistit si v Česku monopol na dodávání pracovních sil - pod pohrůžkou nutil jinou agenturu, aby své dělníky stáhla. Podle krajské státní zástupkyně Daniely Přibylové jim za to hrozí tresty odnětí svobody na 8 až 15 let.
 
Dělníci najatí na otrockou práci se dostávají do pasti - nemají žádnou oporu v zákoně. „Především nemají právo, aby, když ztratí práci ne vlastní vinou, si mohli hledat novou. Musí odjet, a to je bohužel zneužíváno,“ řekl Jan Schrot z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).  

Pro cizince by mělo být snadnější získat zaměstnání v Česku už od příštího roku, kdy chce ministerstvo práce zavést tzv. zelené karty. Podle Mezinárodní organizace pro migraci ale ani tyto karty nezaručí cizincům veškerá jejich práva po ztrátě zaměstnání.