Pražský magistrát zakázal dva pochody pravicových extremistů

Praha - Pražský magistrát dnes zakázal dva pochody pravicových extremistů, které nahlásili na 1. května do žižkovských ulic. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa směřuje účel akcí k výzvě omezovat práva občanů a k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti. Svolavatel oznámil průvody jako "demonstrace nacionální síly" za účasti kolem tisícovky lidí. Proti rozhodnutí úřadu může podat žalobu k městskému soudu.

Magistrát si vyžádal stanovisko znalce na extremismus a zprávu od policie. Pochody ohlásil Martin Matička. „Zpráva konstatuje, že osoba svolavatele je známá, účastní se neonacistických koncertů v České republice i v zahraničí a má napojení na nelegální neonacistickou organizaci Národní odpor,“ uvedl Wolf.

Oznámená trasa jednoho průvodu byla z náměstí Jiřího z Poděbrad Přemyslovskou a Jičínskou ulicí na Olšanské náměstí a dále Prokopovou ulicí na Havlíčkovo náměstí. Druhý pochod měl vést z náměstí Jiřího z Poděbrad Laubovou a Blodkovou ulicí na Škroupovo náměstí a dále ulicemi Zvonařova, Slavíkova, Vozová a U Rajské zahrady na náměstí Winstona Churchilla.

Extremisté budou moci navzdory dnešním zákazům Žižkovem projít. Svolavatel Martin Matička nahlásil už loni v prosinci průvod „pochod národního svobodného odporu za svobodu slova“, který zakázán nebyl. Podle Wolfa hrál roli právě účel shromáždění. Pokud se od něho účastníci odchýlí, úředníci demonstraci rozpustí přímo na místě.

Několik pochodů nahlásili na 1. května také anarchisté. Všechny začínají na Střeleckém ostrově. Shromáždění svolal Ondřej Slačálek na „připomínku justiční vraždy chicagských odborářů“. Prostor před Výstavištěm, kde se obvykle konají prvomájové akce ČSSD a KSČM, zabrala nacionalistická Národní strana pro „protestní shromáždění proti neomarxismu a bolševismu“. Pražští komunisté ohlásili shromáždění u příležitosti svátku práce na Ovocný trh.