Ústecká opozice se bojí o osud krajské nemocnice

Ústí nad Labem - Část opozičních zastupitelů obviňuje vedení Ústeckého kraje, že krajské nemocnice propojuje s firmou Česká zdravotní. Jde o tutéž společnost, která stála u zrodu protestů lékařů v Karlových Varech. Tamní nemocnici přivedla do milionových ztrát.

Čeká nás stejný scénář jako v Karlových Varech, varují někteří opoziční zastupitelé. Vadí jim, že novým náměstek pro zdravotní péči krajských nemocnic má být Jan Lami. Ten se na sklonku roku ucházel o post ředitele Karlovarské krajské nemocnice. Tehdy se proti němu postavila většina tamních zaměstnanců.Lami už dřív napojení na Českou zdravotní odmítl.
 
„Do konkurzu na nového ředitele KKN se podle našich informací hlásí i MUDr. Lami, před rokem 1989 kandidát KSČ, nyní personální ředitel spojený přímo s Českou zdravotní a člen ODS. Vyzýváme proto hejtmana Pavla, aby zabránil tomuto manévru ČZ, jak protlačit na místo ředitele KKN tohoto svého trojského koně“, varuje leták zaměstnanců Karlovarské krajské nemocnice. „Já bych řekl, že současné vedení kraje připravuje takovou personální sebevraždu ústeckého zdravotnictví,“ říká otevřeně krajský opoziční zastupitel Jaroslav Foldyna. „Trnem v oku současným oponentům Krajské zdravotní je to, že stál v čele týmu, který pomohl uzavřít kolektivní smlouvu,“ vysvětluje náměstek ústeckého hejtmana Peter Fiala.
 
Podle opozice se Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, čím dál víc propojuje s Českou zdravotní. Ta do konce loňského roku vedla Karlovarskou krajskou nemocnici. Výsledek? Nemocnice skončila ve víc než stomiliónové ztrátě. Vedení Ústeckého kraje propojení odmítá. „S Českou zdravotní pojí krajskou zdravotní pouze jedna smlouva na zajištění služby klientského auditu,“ brání vedení kraje Petr Fiala. „Ten vítr fouká z Karlových Varů a když fouká z Karlových Varů, tak to jde ruku v ruce s Českou zdravotní,“ oponuje Jaroslav Foldyna.
 
O propojení krajských nemocnic s Českou zdravotní spekulují i regionální média. Na kardiologii a radiologii ústecké nemocnice nově dodává léky společnost A care. Ta byla jedním z dodavatelů karlovarské nemocnice v době, kdy ji vedla právě Česká zdravotní.