Ostrov na Karlovarsku zpřístupnil barokní památky

Ostrov - Ostrov na Karlovarsku poprvé zpřístupnil komplex barokních památek v okolí piaristického kláštera. Podle radnice by se jejich záchrana neobešla bez podpory Evropské unie. Areál by teď měl do města přilákat více turistů. I pro ně budou obnovené památky a výstavní prostory přístupné od března do listopadu každý den kromě pondělí.

Obnovený areál ostrovského kláštera si přišly prohlédnout stovky lidí. Některé památky byly přístupné poprvé od druhé světové války. Dlouhá léta tu totiž byla vojenská kasárna a celý komplex chátral. Začátkem devadesátých let ho od armády získalo město. Starosta Ostrova Jan Bureš prohlašuje: „Pokud by nebylo města, tento areál by spadl. Pokud by nebylo Evropské unie, tak by rekonstrukce nešla tak rychle.“

Náklady na rekonstrukci přesáhly 145 milionů korun. Nově tu vzniklo Ekocentrum pro mládež, upravena byla nedaleká zámecká zahrada, tři kaple a kostel. Investice se vyplatila i vzhledem historické ceně památky. „Základní kámen položil v roce 1644 vévoda Julius Jindřich Sasko–Lauenburský, kterému tehdy Ostrov patřil,“ podotýká historička Zdeňka Čepeláková.

Kaple i kostel nyní budou sloužit jako expozice a památník českých a německých obyvatel Ostrova. Podle starosty některé úpravy při rekonstrukci ale komplikovaly požadavky památkářů. Starosta Bureš podotýká: „Některé věci se mi nelíbí, vím, že budou komplikovat provoz. Třeba záměna sanačních omítek za vápenné, ale nedá se s tím nic dělat.“ Romana Riegerová z Národního památkového ústavu v Lokti postup vysvětluje: „Objekty mají sloužit jinému účelu, než byl původní. Samotná realizace je výsledkem mnoha kompromisů jak ze strany památkové péče tak investora.“

Obnovené památky v areálu kláštera včetně výstavních prostor budou přístupné od března do listopadu každý den kromě pondělí.