Stát dává nízké nálezné, Karlovarský kraj je hledačům kompenzuje

Karlovy Vary - Karlovarský kraj se rozhodl vyplatit mimořádnou odměnu nálezci historických stříbrných mincí u Chebu. Stát mu totiž na nálezném vyplatil jen 276 korun. Kraj tak chce odměnit nejen poctivého hledače pokladů, ale upozornit i na nedostatky v zákoně.

Stříbrný poklad obsahující téměř 90 mincí ze 13. století našel Emil Malý z Klubu hledačů historie loni na podzim v lese nedaleko Chebu. Stříbrňáky objevil v zemi pomocí detektoru kovů. „Ze začátku jsem měl pocit, že to jsou jenom nějaké tenké plíšky, ta hloubka nebyla nijak závratná, stačilo půdu rozhrábnout,” popisuje zážitek Emil Malý.

Mince odevzdal Krajskému muzeu v Chebu i přesto, že dopředu věděl, že podle současného památkového zákona dostane jen velmi nízkou odměnu. Krajští archeologové potvrdili, že podobné předměty končí spíš na burzách nebo v zahraničí. „Lidi si myslí, a často velmi oprávněně, že z toho nic nemají,” potvrdil České televizi archeolog Pavel Šebesta.

Nálezce nakonec dostal od státu jen 276 korun. Historická hodnota mincí je přitom 140 tisíc. Situaci proto letos napravil Krajský úřad. „Karlovarský kraj se rozhodl vyplatit nálezci částku ve výši deseti procent odhadní ceny nálezu,” oznámil mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jan Kopál.

„Bohužel to je věc, která řeší tenhle konkrétní případ. Neřeší to plošně a pro ostatní lidi je ten zákon špatný, prostě budou nálezy pořád prodávat pryč,” postěžoval si hledač Malý. To, že současné odměny pro nálezce pokladů nemohou nikoho motivovat, přiznává i ministerstvo kultury. Podle úředníků za to může zákon z roku 1987.

Ministerstvo kultury hodlá problematiku řešit v rámci nového památkového zákona, jehož věcný záměr nyní připravuje. Dokud se zákon nezmění, chce kraj vyplácet odměny nálezcům i nadále. Ne vždy to ale bude 10 procent z celkové hodnoty předmětů.