V Táboře mají nájemníci smůlu

Tábor - Dvojnásobnou smůlu mají nájemníci domu v Táboře, který se před dvěma lety částečně zřítil. Nejen, že přišli tehdy o bydlení, do domu se ale ani výhledově vrátit nemohou. Nový majitel totiž dům koupil bez závazku nájemních smluv.

Jinak dnes vypadá dům, než vypadal bezprostředně po zřícení. Pád celé boční stěny zavinil podle soudu stavbyvedoucí firmy Spilka a Říha. Ta dnes také zničený objekt vlastní. Miloš Paťha svojí duchapřítomností zachránil 4. května 2006 obyvatelům domu život, teď se jeho rodina málem ocitla na ulici znovu. Smlouva v dočasném bytě končí, návratu do opraveného se domáhají marně. Nájemníci jsou roztrpčeni, majitel domu jim vzkázal, že vůči nim nemá vůbec žádné závazky. Jeho přístup popisují jako nemorální, nelidský, bezcitný, absurdní.

Původní vlastník Rybářství Třeboň dům prodal bez nájemníků jako ruinu, podle předsedy představenstva ho k tomu opravňoval posudek. Podle něj poškozením domu předmět nájmu zanikl. Ani nový majitel tedy nemá důvod s nájemníky počítat. Naštěstí jim město umožnilo zůstat v náhradních bytech. Místostarosta Tábora Jiří Bartáček potvrdil, že městská rada prodloužila dobu nájmu do 31. května 2010. Kvůli platnosti nájemních smluv i odškodnění za zničený majetek a ztrátu bydlení se poškození nájemníci zřejmě obrátí na soud.

Jak dlouho ještě bude uprostřed centra města stát ruina domu, jisté není. Firma Spilka a Říha dům opraví, až jim to finanční situace umožní.