Praha byla oceněna za revitalizaci počernického zámeckého areálu

Praha/Brno - Hlavní město získalo za revitalizaci zámeckého areálu v Dolních Počernicích cenu za nejlepší investici loňského roku. Město nechalo zrekonstruovat Velký počernický rybník, vybudovat přírodní amfiteátr s kapacitou 265 míst a přestavět objekt bývalého pivovaru na kulturní centrum. Část peněz na rekonstrukci parku se podařilo získat z evropských fondů. Soutěž Nejlepší investice roku 2007 pořádá ministerstvo průmyslu, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Sedmihektarový zámecký park byl založen po roce 1776 z původní ovocné a okrasné zahrady. Později byl využíván jako bažantnice. Severní část lemuje soubor historických budov - zámek, mlýn, pivovar, zámecká oranžérie a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Součástí areálu je i přírodní památka Velký počernický rybník.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny v rámci brněnských stavebních veletrhů. Exponáty českých a německých firem zde získaly sedm z osmi zlatých medailí, které uděluje odborná porota. Mezi oceněnými jsou například Velux, firma Ammann z Nového Města nad Metují, německý Liebherr či společnost Korado z České Třebové.

Veletrhu se účastní téměř 1 500 vystavovatelů z 24 zemí. Pětina z nich je ze zahraničí. Podle odhadů pořadatelů by je mělo navštívit kolem 100 tisíc lidí.