Chátrající barokní kostely se pokusí zachránit dobrovolníci

Hradec Králové - Chátrající kostely Broumovska, které stavěli mistři vrcholného baroka Kryštof a Ignác Dientzenhoferovi, se pokouší zachránit občanské sdružení Rozárka. Dalo dohromady tým statiků, stavařů a architektů a s ním chce nejprve zmapovat rozsah poškození staveb a pak je postupně opravit. 

Od oltáře kostela svaté Barbory v Otovicích na Broumovsku se věřící mohou dívat přímo na oblohu. Podobně vypadá i klenba jiné památky, kostela Všech svatých v nedalekých Heřmánkovicích. „Z těch dvanácti kostelů je většina v zoufalém stavu. Pouze kostely v Martínkovicích a Božanově jsou opraveny zvenku,“ popisuje aktuální stav broumovských kostelů farář Martin Lanži.

Jak hodně jsou památky poškozené, to v těchto dnech zjišťují dobrovolníci z občanského sdružení Rozárka. Detailně chtějí prozkoumat deset kostelů. Začali v Otovicích. „Zde vidíme nejrizikovější místo kostela sv. Barbory, je napadeno dřevokaznými houbami. Jestli to okamžitě nezlikvidujeme, tak se můžeme s celou stavbou rozloučit, vidí situaci jasně architekt Bohumír Prokop. “Tady sídlí brouk tesařík. Asi se mu v tom dřevě dobře žije," doplňuje statik Pavel Kuklík. 

Náklady na opravy kostelů se budou pohybovat v desítkách milionů korun. Sdružení spoléhá především na granty. „Dlouhodobým cílem je udělat tzv. pasportizaci všech kostelů, tzn. vytvořit “kuchařku„, jak který konkrétní kostel zachránit,“ shrnuje nejbližší úkoly sdružení Rozárka Bohumír Prokop. 

První záchranné práce musejí podle odborníků ze sdružení Rozárka začít ještě letos.