Na Českolipsku chybí dobrovolní hasiči

Česká Lípa - Obcím chybí dobrovolní hasiči. Nikdo to už totiž nechce dělat. Například ve Svoru na Českolipsku tak museli celý sbor zrušit. V Ralsku ho zase chtějí vytvořit, ale nedaří se.

Dobrovolní hasiči jsou neustále ve střehu a připraveni k výjezdu. Ve dne i v noci zachraňují lidské životy a majetek. Pro jejich práci platí přísný řád. K požáru nebo nehodě vyjíždějí třeba i po osmihodinové šichtě. „My ani nespíme, protože jsme neustále napojeni na pagery a když pípne, tak musíme vyjet,“ popisuje situaci starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Cvikově Pavel Tůma. 

Právě kvůli vysokým nárokům ale řady dobrovolných hasičů v posledních letech řídnou. „Konkrétně v naší obci zájem o práci v dobrovolných hasičských sborech upadal tak, že zastupitelstvo rozhodlo o zrušení celé jednotky,“ uvádí příklad ze své obce starostka Svoru Jarmila Petrboková. „Druhý problém spočívá v tom, že jednotka dobrovolných hasičů má nějaké výjezdové doby, takže musí pracovat v místě. Bohužel tady není v současné době zaměstnavatel, který by měl potřebný počet míst,“ doplňuje ji starosta Ralska Jindřich Šolc.

V Ralsku hledají dobrovolné hasiče marně už několik let. Od odchodu armády je bývalý vojenský prostor bez dohledu. Ralsko je přitom rozlohou čtvrté největší město Česka. „Máme 170 km2 katastrální výměry, což je obrovské území, hasiče by to tady skutečně chtělo,“ je přesvědčen Jindřich Šolc.

Do Svoru zajíždějí dobrovolní hasiči ze Cvikova, a to zadarmo. Starosta Ralska se chtěl podobně domluvit s Mimoní. „Mimoň si dala takové finanční podmínky, které jsou pro nás neakceptovatelné,“ říká starosta Ralska. „Zákon hovoří o tom, že to má být zabezpečeno. V Ralsku se nemusí občané bát, že by se jim v případě potřeby nedostalo pomoci. Tam musí zajíždět profesionální jednotka z nejbližší stanice,“ uvádí mluvčí dobrovolných hasičů Libereckého kraje Karel Boháč. 

V rámci kraje je nejhorší situace na Českolipsku. Dobrovolní hasiči zde chybí ve více než polovině obcí.