Pardubičtí hasiči kontrolují evakuační plány firem

Pardubice - Hasiči říkají, že v mnohých firmách v Pardubickém kraji by případný požár mohl zbytečně znamenat katastrofu. Ti tu kontrolovali evakuační plány a zjistili, že některé podniky tyto důležité dokumenty vůbec nemají. 

Jak nejlépe a nejrychleji postupovat při likvidaci požáru včetně evakuace? Odpovědi na tyto otázky mají obsahovat dokumenty, které hasiči v některých kontrolovaných podnicích hledali marně. „Za první tři měsíce jsme zkontrolovali 15 provozovatelů a zjištěno bylo 49 závad,“ vypočítává mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. „Pokud tyto informace zasahující hasiči nemají, tak to zvyšuje riziko při provádění záchranných a likvidačních prací. Kontroly si také všímají únikových cest. Zda jsou správně označeny a zda jsou průchodné,“ doplňuje mluvčí Generálního ředitelství HZS Praha Petr Kopáček.

Právě uzamčené nebo jinak nepřístupné únikové východy už připravily o život mnoho lidí. Na závažná pochybení hasiči přišli například před dvěma lety při požáru ubytovny v Mochově u Prahy, kde zemřeli tři dělníci. Prokázané porušení pravidel znamená signál i pro pojišťovny. „V případě, že osoba, která je zodpovědná za naplnění těch požárních předpisů, je poruší, můžeme přistoupit ke krácení pojistného a v případě hrubého porušení můžeme i odmítnout pojistné,“ říká mluvčí ČSOB Pojišťovny Jitka Polívková. 

Kontroly hasičů jsou zaměřené na jídelny, diskotéky, kulturní domy, obchody nebo na chemickou výrobu. Podniky s rizikem závažných havárií kontrolují i další složky včetně Pardubického kraje. „Kontroluje se zejména stav bezpečnostní dokumentace, množství skladovaných látek i plnění nápravných opatření,“ informuje vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřadu Pardubického kraje Josef Hejduk. 

Závažná pochybení ze strany podniků řeší Česká inspekce životního prostředí. Porušení požárních předpisů může potrestat blokovou pokutou, zákazem činnosti nebo uzavřením provozu.