Lipno má dvě nové chráněné oblasti pro dravé ryby

Lipensko - Rybáři od příštího roku uzavřou dvě zátoky lipenské přehrady. Vzniknou z nich chráněné oblasti, jejichž cílem bude zabránit kritickému úbytku dravých ryb. Podle lipenských starostů ale jde jen o dílčí opatření, které situaci nevyřeší.

Kyslovskou a Hadí zátoku lipenské přehrady vymezí bóje, které budou upozorňovat zákaz sportovního rybolovu a nové rybí rezervace. „Měla by zde vzniknout chráněná oblast na podporu a obnovení populace zejména dravých druhů ryb jako štiky nebo candáta,“ řekl jednatel Českého rybářského svazu Jan Štěpán. Právě tyto druhy v posledních letech z přehrady mizí. Nahrazuje je například bolen.

Zátoky bude hlídat stráž, a to především proto, aby se nestaly rájem pytláků. Nová pravidla omezení lovu se stanou součástí rybářských řádů. S omezením souhlasí i kraj. „Vodní plocha je tak veliká, že to není významný zásah do sportovního rybolovu,“ dodává Štěpán.

Starostové z obcí okolo Lipna ale neočekávají, že se po těchto změnách podaří původní dravé ryby do této umělé přehradní nádrže vrátit. „Tento krok nepovažuji za systémové, ale jen dílčí řešení,“ argumentoval starosta Frymburku Ota Řezáč.

Další rozšiřování chráněných oblastí v rámci Lipna rybáři zatím neplánují. Společně s pracovníky Akademie věd připravují rozsáhlý průzkum pod hladinou. Lipno patří na jihu Čech k nejdůležitějším revírům. Každoročně sem jezdí chytat více než deset tisíc českých a kolem dvou a půl tisíce zahraničních rybářů.