Fotografie pražského podzemí jsou k vidění v petřínské štole

Praha - Prozkoumaná část pražského historického podzemí měří desítky kilometrů. Podle odborníků je pravděpodobné, že ho pod Prahou na objevení čeká ještě víc. Nejedná se přitom jen o jeskyně nebo kryty. Pod městem jsou dodnes i staleté odvodňovací štoly a vytěžené pískovcové doly. Pro ty, kteří se o pražské podzemí zajímají je teď v jedné z petřínských štol k vidění improvizovaná výstava.

Zajímavá výstava v nejnovější z petřínské sítě štol ukazuje většinu prozkoumaného podzemí. Ta mimochodem vznikla v roce 1989, kdy dělníci ukončili práce na ražbě nové trasy metra a neměli práci. „Ten jejich parťák se sebral a došel si za Kapkem, předsedou městského výboru KSČ, a domluvili se na tom, že tady začnou razit takovou zkušební odvodňovací štolu,“ vysvětluje její vznik speleolog Vladimír Vojíř.

Na výstavě je k vidění nejen největší pražský podzemní prostor, kterým je hektarová sloupová síň pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné, ale třeba taky kdysi legendární hotel Díra v historickém opevnění. „Hotel díra byl takovej brloh využívanej bezdomovci, o kterém psal Karel Ladislav Kukla a psal o něm Edgar Havránek, a prostě kdekdo v tom období počátku minulého století,“ dodává Vojíř.

Dnes už na Folimance není po hotelu Díra ani stopy, zato tu dodnes ze země vyrůstají podivné kopule, které mají za úkol odvětrání obřího podzemního krytu z padesátých let, jehož síť chodeb by v případě potřeby chránila 1300 lidí. Podle ředitele organizace Seznam Luboše Mlezivy je kryt plně vybaven: „Má to veškeré technické náležitosti jako je dodávka vzduchu, jako je dodávka elektrické energie a samozřejmě vodní hospodářství.“

Pod Prahou jsou desítky kilometrů nejrůznějšího podzemí. Do většiny těchto prostor se ale obyčejní lidé nikdy nedostanou.