Technická univerzita v Liberci se snaží uspokojit celosvětovou poptávku po servisních robotech

Liberec - Na robotovi, který má čistit prosklené výškové budovy, pracuje Technická univerzita v Liberci. Vědecký tým se tak snaží uspokojit celosvětovou poptávku po servisních robotech, která stále roste.

Mytí oken je pro mnohé nutným zlem, většina z nás ho odkládá, dokud je přes okno vidět. Prosklených budov přitom ale stále přibývá. V Liberci nyní vyvíjejí robota, který za nás nepříjemnou práci vykoná. Člen výzkumného týmu Technické univerzity Liberec Marcel Horák uvedl, že člověk by se podle celosvětového trendu neměl věnovat činnostem, při kterých mu hrozí nebezpečí.

Robot zatím vypadá jako změť drátů a přísavek. Výzkumné práce jsou na samém počátku, na jejich konci by měl být stroj, který sám poleze po svislých i nakloněných stěnách. Určen je k čištění skleněných plášťů výškových budov, podle vedoucího katedry sklářských strojů a robotiky Technické univerzity Liberec Františka Nováka by měly takový povrch, aby je tento systém byl schopen překonávat. Marcel Horák doplnil, že zároveň bude online probíhat detekce očištěné plochy.

Za hodinu dokáže robot vyčistit téměř 50 m² skla, což je mnohem větší výkon než při ručním čištění opláštění budov. Robot by měl přinést i finanční úsporu, Krajský úřad v Liberci dá za jedno čištění oken 100 tisíc korun. S robotem by to bylo levnější, na technologii mytí ale vědci zatím ještě pracují. Děkan fakulty Strojní Technické univerzity Liberec Petr Louda podotkl, že způsob mytí se v budoucnu změní z klasického mytí saponáty směrem k fyzice, například k ultrazvuku. Bude to z technického hlediska zřejmě složitější než vlastní robot.

Kromě očisty výškových budov bude robot umět zaznamenat také poškození opláštění, jako jsou praskliny ve skle. Do výroby by se však měl dostat nejdříve za 2 roky.